• EKOLOGICZNE WARSZTATY NAUKOWE
          • EKOLOGICZNE WARSZTATY NAUKOWE

          •    W dniu 25 października 2017r. w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty naukowe dla dzieci 5-6 letnich prowadzone przez nauczyciela pod patronatem firmy ZOOM Centrum Edukacyjne Tomaszowie Lubelskim.

               

            W czasie warsztatów omawiana była tematyka ekologii.

             

              Podczas pierwszych zajęć „Oczyszczamy wodę” dzieci pogłębiały swoją wiedzę na temat ochrony środowiska oraz rozwijały umiejętności przeprowadzania prostego doświadczenia – jak wykonać filtr do wody? Poruszona również została tematyka znaczenia wody dla życia i zdrowia człowieka oraz przyrody, a także zwrócono uwagę na konieczność oszczędzania zasobów wodnych.

             

              Druga część zajęć – „Ogród w słoiku”  polegała na poznaniu przez dzieci wiedzy na temat: co jest potrzebne roślinom do wzrostu. Podczas takich warsztatów poszczególne zespoły w grupach zasadziły w słoju swoją roślinę, a miejsce w którym je postawiono dzieci nazwały „ekologicznym parapetem”. Zadaniem dzieci po zajęciach będzie długoterminowa systematyczna obserwacja rozwoju tej rośliny  w zamkniętym słoju.

             

               Powyższe warsztaty były dla przedszkolaków niezapomnianym przeżyciem, nie tylko bawiły, ale angażowały ich do działania i zarażały pasją do nauki.

                                                                                                       Małgorzata Warzocha

        • CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS
          • CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS

          • PROGRAM „CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS „

            W  związku z tym, że palą starsi koledzy, rodzeństwo, rodzice edukacja antynikotynowa staje się niezbędnym elementem wychowania społecznego, szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę zjawisko biernego palenia.

                               

            Dla dzieci w wieku przedszkolnym bierne palenie oznacza m.in.:

            -zmniejszoną gotowość szkolną,

            -zaburzenia rozwoju psychoruchowego,

            -zaburzenia zachowań dziecka.

            Widzimy  więc jak ważna i potrzebna jest edukacja antynikotynowa od najmłodszych lat.Dlatego już po raz kolejny nasze przedszkole realizuje program „Czyste powietrze wokół nas”.

            Realizacja programu polega na przeprowadzeniu cyklu zajęć dydaktycznych skierowanych do dzieci, składający się z pięciu zajęć warsztatowych. Na zajęciach dzieci wykonywały różne prace plastyczne, których celem było uświadomienie szkodliwości dymu.

            W wyniku zajęć dzieci usystematyzowały swoją wiedzę na temat szkodliwości różnego rodzaju dymów, dowiedziały się w jaki sposób należy zachować się, gdy narażonym się jest na wdychanie dymu.

            Wprowadzając i realizując program „Czyste powietrze wokół nas” przedszkole zyskało miano placówki promującą profilaktykę antynikotynową.

        • CZYTANIE BAJEK W GR. I
          • CZYTANIE BAJEK W GR. I

          • Kontakt dziecka z książką aktywizuje jego rozwój intelektualny i emocjonalny. Czytanie sprzyja poznaniu świata, rozwijaniu uczuć, kształtowaniu systemów wartości, postaw moralnych i społecznych. W przedszkolu dzieciom codziennie czytamy ulubione ich bajki i baśnie których słuchanie umila im pobyt w przedszkolu.

            Dzieci z gr. I zostały przeniesione w świat bajek, które tak bardzo kochają słuchać. 13.03.2017r odwiedziła nasze dzieci mama Ewuni i to dzięki  niej wszystkie nasze pociechy mogły zobaczyć i poznać przeuroczą postać z bajki. Pani Sylwia zaskoczyła wszystkich wchodząc do sali jako Księżniczka w pięknej długiej sukni. Usiadła na dywanie wśród dzieci i zaczęła czytać im bajkę o Królewnie, wszystkie  siedziały w ciszy i spokoju zapatrzone w piękną Księżniczkę.  Z wielkim zaciekawieniem wysłuchały bajkę i obejrzały piękne kolorowe ilustracje. Po przeczytaniu książki podziękowały mamie Ewy za wspaniałą niespodziankę i wręczyły bukiet kwiatów a także zaprosiły na kolejne spotkanie.

            Dziękujemy Pani Sylwii za tak miłe odwiedziny i poświęcony czas dla naszych kochanych przedszkolaków.  

        • Z WIZYTĄ W SZKOLE
          • Z WIZYTĄ W SZKOLE

          • Dnia 28 marca  dzieci z naszego przedszkola gościły na spotkaniu zorganizowanym dla przedszkolaków  przez Szkołę Podstawową Nr 3 w Tomaszowie Lubelskim.

            Z zaproszenia skorzystały dzieci 5-6 letnie obejrzały spektakl pt. „Czerwony Kapturek- na czacie”. Uczestniczyły w zajęciach plastycznych „Wielkanocna pisanka” . Bawiły podczas zajęć sportowych na „Orliku”. Na dzieci czekał słodki poczęstunek. Wszyscy bawili się doskonale i pełni wrażeń wrócili do przedszkola.

        • POWITANIE WIOSNY
          • POWITANIE WIOSNY

          • W dniu 21 marca dzieci z całego przedszkola pożegnały zimę, a przywitały najpiękniejszą porę roku – WIOSNĘ.

            Przedszkolaki brały udział w przemarszu ulicami miasta z Marzanną , którą wykonały razem z paniami wychowawczyniami.

            Następnie na placu przedszkolnym odbyły się wspólne zabawy wiosenne; quizy, rebusy, zagadki, tańce, śpiewy.

            Tego dnia dopisała nam piękna, prawdziwa wiosenna pogoda. Dzieci miło i przyjemnie spędziły dzień na świeżym powietrzu.

        • SPOTKANIE Z LEŚNIKIEM
          • SPOTKANIE Z LEŚNIKIEM

          •  

            W dniu 14.03 2017 r. z inicjatywy pani Małgorzaty Warzocha do naszego przedszkola przybyła pani leśnik Daria Łata.

            Celem spotkania było:

            - zapoznanie dzieci z pracą leśnika,

            - pogłębienie wiadomości na temat ptaków i zwierząt żyjących w środowisku leśnym.

            Gość opowiedział dzieciom o swoim podstawowym obowiązku jakim jest troska o las. Mówił o zwierzętach i ptakach zamieszkujących to miejsce, o ich zwyczajach i ich potrzebach. Również zainteresował dzieci ciekawymi opowieściami wykorzystując przyniesione przez siebie różne ilustracje, obrazki, eksponaty oraz naturalne okazy. Ciekawostką były poroża jeleni, znalezione obecnie przez leśników w naszym lesie.

            Dzieci miały możliwość zadawania pytań i ochoczo z tej możliwości korzystały. Pytania były przeróżne, a nasz gość wszystkie cierpliwie i wyczerpująco odpowiedział.

             Na koniec spotkania dzieci otrzymały kolorowe broszurki przyrodnicze, mapy turystyczne naszego regionu, drewniane zakładki do książek, a przede wszystkim  piękne książki między innymi „Walory przyrodnicze  Nadleśnictwa Tomaszów Lubelski”, „Praca leśnika”, „Ptaki lasów”, „Drzewa leśne”, „Las” itp., dzięki którym przedszkolaki na zajęciach jeszcze bardziej poszerzą swoje wiadomości o lesie i jego mieszkańcach.

            Ogromną radość sprawiła dzieciom pani leśnik wręczając każdej z grup: IV, V,  VI, VII, VIII „zwierzaka” pluszaka (liska, wilka, borsuka, niedźwiadka, bobra).

            Wszystkie dzieci podziękowały gościowi kwiatami i wspólnie zaśpiewaną piosenką za tak ciekawe spotkanie z leśnikiem.

        • DOKARMIAMY PTAKI
          • DOKARMIAMY PTAKI

          •  

                 Zima to czas kiedy ptaki wymagają opieki i troski ze strony człowieka. Gdy ziemia przykryta jest śniegiem,  ptaki nie są w stanie samodzielnie znaleźć pożywienia. Wtedy niezbędna jest nasza pomoc, dlatego dzieci z naszego przedszkola systematycznie dokarmiają ptaki. Karmniki zawieszone na drzewach w pobliżu okien przedszkola, dają okazję do podpatrywania natury oraz wielu przyjemności z odwiedzin różnorodnych gatunków ptaków.

        • FERIE ZIMOWE
          • FERIE ZIMOWE

          • Ferie zimowe

               Podczas tegorocznych ferii zimowych, zima wyjątkowo dopisała. Było mroźnie, biało i pięknie.  To wspaniały czas na sanki i narty.  Nie zabrakło i tego w naszym przedszkolu. Głównym celem sportów zimowych na śniegu była dobra zabawa, dzięki której na twarzy dzieci zagościł uśmiech. 

             Małgorzata Warzocha

        • DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
          • DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

          • Dzień Pluszowego Misia w grupie VIII.

                        Dnia 25 listopada obchodzimy Święto Pluszowego Misia. Z tej okazji dzieci z grupy VIII przyniosły do przedszkola swoje ulubione pluszowe misie.

                        Celem zajęć było zapoznanie dzieci z historią powstania Dnia Pluszowego Misia, przedstawienie sylwetek misiów- bohaterów literackich oraz potwierdzenie tego, że miś jest najlepszym przyjacielem dziecka.

                        Podczas zajęć dzieci prezentowały swoje ukochane misie, które przyniosły do przedszkola. Były misie małe, średnie oraz tak duże, że ciężko było objąć. Przedszkolaki z grupy VIII odwiedził wyjątkowy gość- Kubuś Puchatek, który chciał wspólnie z dziećmi świętować swój dzień. Były tańce, śpiewy, rozwiązywanie zagadek o misiach oraz pamiątkowe zdjęcia. Ponadto każde dziecko samodzielnie wykonało swoją misiową opaskę.

                        To był niezwykle ważny dzień dla naszych przedszkolaków, gdyż dzieci tak kochają misie, że jest im trudno wyobrazić sobie świat bez tego najlepszego pluszowego przyjaciela.

        • NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
          • NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

          • W dniu 10 listopada 2016 r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości - 11 listopada.

            Z tej okazji, wszystkie grupy 5-6 letnie wraz z rodzicami i zaproszonymi gośćmi zebrały się w holu, aby uroczyście świętować ten wyjątkowy dla Nas – Polaków dzień. Po raz drugi w naszym budynku dzieci 5-letnie, z grupy III i V zaprezentowały montaż słowno-muzyczny z tej okazji.

            Program rozpoczął się tańcem: polonezem, następnie zawierał wiersze i piosenki o Polsce, o symbolach narodowych naszego kraju oraz układ taneczno-muzyczny do piosenki ,,W moim ogródeczku”. Szczególną lekcją historii, która pozwalała zrozumieć dzieciom trudne jeszcze dla nich słowo "Niepodległość" była ilustracja piosenki o takim samym tytule. Program edukacyjny ubarwiony został pokazem slajdów do piosenki ,,Jestem Polką i Polakiem”

            W tym wyjątkowym dniu 5-latki wykazały się ogromnymi umiejętnościami i zdały „egzamin” wiedzy o naszej ojczyźnie. Dzień Niepodległości stał się bardzo radosnym dniem w naszym przedszkolu i mamy nadzieję, że zapadnie on w pamięci naszych „Małych Polaków” .Pozwoli też na przekazanie tej cząstki zdobytej historii innym dzieciom. Dzięki udziałowi w tego typu uroczystościach nasze przedszkolaki uczą się patriotyzmu, kształtują pozytywne postawy i uczucia patriotyczne.

            Wychowawcy grupy III i V

        • CHWILA ZADUMY I WAŻNA LEKCJA PATRIOTYZMU
          • CHWILA ZADUMY I WAŻNA LEKCJA PATRIOTYZMU

          • Na kilka dni przed obchodami Święta Niepodległości, nasze przedszkolaki z grupy IV,VI i VII wybrały się na patriotyczny spacer do miejsca pamięci, jakim jest Cmentarz Wojenny z 1939 r. w naszym mieście. W przedszkolu w tym okresie mówimy dzieciom o okazywaniu szacunku osobom, które od nas odeszły, a także pokazujemy, jak ważne jest zachowanie o nich pamięci. Wyjście na cmentarz poprzedziły rozmowy, pogadanki na ten temat. Dzieci w tym dniu przyniosły znicze z którymi udały się na cmentarz. Celem wycieczki było wdrażanie do czczenia pamięci o zmarłych.W ten sposób chcieliśmy oddać hołd żołnierzom, którzy zginęli w walce o wolność kraju. Już tak małe dzieci poprzez swój udział dowiadują się o tym ,że należy oddawać cześć i szacunek zmarłym bohaterom, którzy poświęcili życie za wolność i niepodległość Polski naszej ojczyzny.

            Dzieci zapaliły znicze i minutą ciszy uczciły pamięć spoczywających tam żołnierzy. Jest to dla nas bardzo ważny element tradycji i kultury. W dorosłych tkwi zakorzeniona potrzeba szczególnego uczczenia tych co polegli w obronie ojczyzny. W tym duchu również staramy się wychowywać następne pokolenia. Dla naszych dzieci była to bardzo ważna lekcja wychowania rodzinnego, obywatelskiego i patriotycznego. Był to czas zadumy a przy tym rozwijania uczuć patriotycznych.

          • „NIE ZGUBIĆ TALENTU „ -W GRUPIE IV

          • Tak wiele treści przewija się podczas pracy z naszymi wychowankami. Wśród nich jakże niezwykle ważne są zagadnienia związane z przyrodą. Nie mogą umknąć uwadze dzieci szczególnie jesienią, cechy charakterystyczne tej kolorowej pory roku i wszystko co z nią związane. Oprócz zajęć na których te treści są dogłębnie omawiane dla lepszego zapamiętania przez dzieci, zauważenia nawet drobnych szczegółów proponujemy dzieciom działania plastyczne, by pokazać ich wiedzę i możliwości plastyczne. Wtedy efekt ich obserwacji, doświadczeń, wiedzy na dany temat jest widoczny. Nie może odbywać się to bez pracy twórczej dzieci i wystaw prac w naszym przedszkolu. Dla naszych dzieci ich praca plastyczna jest ich dziełem, oczekują zauważenia ich walorów, piękna, które tkwi w każdej z nich. Wspieranie tej działalności jest też celem pracy nauczyciela. Zwykle przebiega to w swobodnej, akceptującej, ale twórczej atmosferze pracy z wykorzystaniem różnych technik plastycznych. Zachęcanie do aktywności plastycznej oraz czerpanie radości podczas tworzenia ilustracji przynosi nam wymierne efekty w postaci pięknych prac. „Nie zgubić talentu” to program który nadaje kierunek naszych wspólnych wysiłków z rodzicami, by wspólnie rozwijać u dzieci chęć wyrażania własnej ekspresji i przenieść ją na chęć osiągania sukcesu. Sposobem na realizację wspólnych działań i dążeń jest udział naszych dzieci w konkursach plastycznych lokalnych jak i na szczeblu ogólnopolskim. Właściwie prawie wszystkie dzieci wzięły udział w wybranym przez siebie konkursie. Tematyka konkursów była bardzo rozległa i dotyczyła różnych treści.

            Każdy znalazł coś dla siebie. Najwięcej jednak związanych jest z porą roku. Są też konkursy o tematyce zdrowia, o tematyce patriotycznej, bezpieczeństwa czy też dotyczące dziecięcych marzeń. Konkursy ogólnopolskie grupy IV

            1.PORTRET PANI JESIENI

            2.MARZENIA MAŁEGO CZŁOWIEKA

            3.BARWY JESIENI

            4.JESTEM POLAK MAŁY

            5.JESIENNE DRZEWO

            6.JESTEM ZDROWY CAŁY ROK- OWOCE I WARZYWA

            7.JESIEŃ KOLOROWA W LESIE SIĘ CHOWA

            8.JESIEŃ W SADZIE

            9.NASZ KOLCZASTY PRZYJACIEL -JEŻ

            10.BOHATEROWIE WIERZYKÓW LOGOPEDYCZNYCH

            Cele jakie przyświecają organizowaniu konkursów przez przedszkola, szkoły czy inne placówki są zawsze związane z prezentacją i popularyzacją dziecięcej twórczości plastycznej. A my przecież chcemy by nasze osiągnięcia były zauważone. Te cele służą również naszym wychowankom, bo wszystkim nam zależy by rozwijać u nich umiejętność wyrażania myśli i uczuć w formie plastycznej, kreatywność poprzez twórczość plastyczną, uzdolnienia plastyczne, możliwości twórcze poprzez różne techniki plastyczne, by w końcu promować dziecięce talenty już na tym etapie edukacji.

            Nasze prace zostały przesłane teraz z niecierpliwością czekamy na nagrody.

        • KULINARNE DOŚWIADCZENIA W GRUPIE IV -ROBIMY KANAPKI
          • KULINARNE DOŚWIADCZENIA W GRUPIE IV -ROBIMY KANAPKI

          • Nasze działania kulinarne w grupie IV poprzedziła pogadanka na temat zdrowego odżywiania się. Dzieci razem przygotowały piramidę zdrowia. Dowiedziały się, jakie produkty należy jeść, żeby być zdrowym oraz dlaczego musimy się zdrowo odżywiać. Starszaki poznały korzyści wynikające ze spożywania warzyw, dowiedziały się jak ważna jest zbilansowana dieta, bogata w produkty zbożowe, warzywa , owoce..

            W związku z tą tematyką tak ważną w naszym przedszkolu zajęcia praktyczne okazały się niezbędnym aspektem. W związku z tym podjęłyśmy wielkie wyzwanie, postanowiłyśmy przygotować smaczne, zdrowe, kolorowe kanapki. Przedszkolaki chętnie przyjęły propozycję takiego działania. Przyniosły do przedszkola potrzebne produkty. Na początku przypomniały sobie zasady bezpieczeństwa, których należy przestrzegać podczas posługiwania się nożem. Po starannym umyciu rączek, założeniu fartuszków i przygotowaniu stanowisk pracy, wszyscy zabrali się do pracy. Dzieci samodzielnie smarowały pieczywo masłem, a następnie układały na kromkach wybrane przez siebie produkty. Można śmiało powiedzieć, że zadanie wykonały doskonale.

            Podczas robienia kanapek kształciły odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijały kreatywność, wyobraźnię oraz dbałość o higienę.

            Okazało się, że dzieci jednak lubią warzywa, a najlepiej smakują im kanapki zrobione własnoręcznie, które wyglądały pięknie, kolorowo i zawierały mnóstwo witamin. I ta maksyma sprawdziła się tu doskonale, gdyż wszystkie przygotowane przez dzieci kanapki zostały zjedzone z wielkim apetytem. Na koniec pojawiły się też słodziutkie kanapeczki z ulubionym miodkiem i dżemami wiśniowym z czarnej porzeczki oraz morelowym .

            To nie koniec naszych kulinarnych doświadczeń, mamy jeszcze inne plany które zrealizujemy w najbliższym czasie. Przecież to była taka przyjemna , pożyteczna a przy tym wesoła zabawa i praca. Już następnego dnia dzieci opowiadały jak wyręczały rodziców w przygotowaniu kolacji czy śniadania. A tyle było przy tym radości.

        • MAŁE KROPELKI - DUŻO WODY
          • MAŁE KROPELKI - DUŻO WODY

          • Eksperyment z wodą może być niezwykłą zabawą

            Powszechnie wiadomo, iż dzieci przedszkolne charakteryzuje naturalna ciekawość tego co je otacza. Najlepszym sposobem zaspokojenia naturalnej ciekawości dziecka są zabawy badawcze i eksperymenty o charakterze badawczym. I chociaż niektóre eksperymenty wydają się trudne, bo związane z dziedzinami, takimi jak fizyka lub chemia, to dają dziecku okazję do odkrywania i zgłębiania fascynującego świata przyrody i techniki. W grupie IV dużo rozmawiałyśmy na temat wody, jej obiegu w przyrodzie, potrzeby oszczędzania . „Co by było gdyby...– na świecie zabrakło wody.” pytanie dla naszych 6- latków wymagało głębokiego zastanawiania się, by w końcu wysnuć wniosek, że bez niej nie byłoby życia na ziemi.

            Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały informacji o obiegu wody w przyrodzie. To przecież tak interesujące skąd się bierze woda na Ziemi. Jaka jest woda, czy woda ma kolor, czy woda ma smak, jaką wodę można pić, czy woda jest potrzebna i do czego, pozostało pytaniem do dzieci. Wspólne wnioski z rozmowy i przeprowadzonych doświadczeń dostarczyły dzieciom dużo wiedzy.

            Zabawa „Co się rozpuści?” była dla dzieci niesamowicie ciekawa. Kolejna zabawa „Co pływa, a co tonie?” również wywołała u dzieci wiele emocji. Tym razem musiały odgadnąć, które przedmioty zatoną w wodzie, a które nie i dlaczego. Inną zabawą a zarazem doświadczeniem było wlewanie takiej samej ilości wody do naczyń o różnych kształtach „Gdzie jest więcej, a gdzie mniej”. Naczynia o różnej wysokości, szerokości w których znalazła się woda były nie lada zagadką. Dzieci oczywiście tak jak za każdym razem wysnuły prawdziwe wnioski.

            W naszych eksperymentach wykorzystaliśmy też gorącą wodę. Wiemy doskonale, że dzieci same nie mogą podgrzewać wody. Sprawdziłyśmy w jakiej wodzie herbata i kawa rozpuści się szybciej. Potwierdziły się nasze przypuszczenia. Tak -w wodzie gorącej –przecież właśnie tak rodzice przygotowują te gorące napoje.

            Te eksperymenty były niezwykle ciekawą nauką i zabawą.

        • W MANUFAKTURZE SŁODYCZY
          • W MANUFAKTURZE SŁODYCZY

          • W październiku dzieci z naszego przedszkola z gr. II, III i V wybrały się na wycieczkę autokarową do Manufaktury Słodyczy „Tęcza” w Zamościu. Podczas wizyty w fabryce przedszkolaki uczestniczyły w pokazie produkcji cukierków i lizaków. Obserwowały wyrabianie, formowanie, modelowanie karmelu, z którego powstają słodycze. Największą atrakcją dla dzieci było własnoręczne wykonanie kolorowego lizaka. Miłą wizytę zakończył słodki poczęstunek.

        • WYCIECZKA DO BIBLIOTEKI
          • WYCIECZKA DO BIBLIOTEKI

          • Dnia 18.10. przedszkolaki z grupy VIII odwiedziły Miejską Bibliotekę Publiczną w Tomaszowie Lub. Celem wycieczki było rozbudzanie zainteresowań czytelniczych wśród najmłodszych, wyrabianie nawyku korzystania ze zbiorów biblioteki oraz poznanie pracy bibliotekarza.

            Podczas spotkania pani bibliotekarka w bardzo interesujący sposób opowiedziała o bibliotece, pracy bibliotekarza oraz zasadach wypożyczania książek. Dzieci zwiedziły pomieszczenia biblioteki i poznały cały księgozbiór przeznaczony specjalnie dla nich. Z dużym zainteresowaniem przeglądały książki, słuchały bajek oraz rozpoznawały ich tytuły po barwnych ilustracjach. Dzieci otrzymały puste karty biblioteczne, niezbędne do "zabawy w bibliotekę", którą tak bardzo uwielbiają. Ponadto wypożyczyłyśmy kilka książek do poczytania podczas pobytu w przedszkolu.

            Na zakończenie wszystkie przedszkolaki wyrecytowały wiersz pt. "Biblioteka" oraz przekazały do biblioteki własnoręcznie wykonaną sowę. Wszystkie cele, które założyliśmy przed wycieczką zostały w stu procentach spełnione. Spotkanie odbyło się w radosnej i przyjaznej atmosferze, za co serdecznie dziękujemy! Grupa VIII

        • Wycieczka przedszkolaków do szkoły.
          • Wycieczka przedszkolaków do szkoły.

          • Dnia 20.05.2016 r. grupa III wraz z nauczycielką Małgorzatą Warzocha wybrała sie na wycieczkę do Szkoły Podstawowej Nr 3 im. doktora Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim. Przedszkole współpracuje ze szkołą podstawową, gdyż zdecydowana większość absolwentów naszej placówki uczęszcza do tej szkoły.Celem spotkania było zapoznanie dzieci z obiektem, a przede wszystkim kontynuacja prowadzonej przez naszą grupę akcji "Czytanie dzieciom".

            Na miejscu zostaliśmy przywitani przez dyrektora placówki p. Beatę Łabę, która zapoznała nas ze swoim gabinetem. Następnie pod opieką wychowawcy sympatycznego p. Piotra Kowalskiego przedszkolaki zostały zapoznane z budynkiem szkoły; ze świetlicą, biblioteką, salą komputerową, salą gimnastyczną, gabinetem lekarskim, stołówką, kuchnią i szatnią.Dużo czsu przedszkolaki spędziły w bibliotece, w której poznały p. bibliotekarkę, uczennicę "motylka książkowego"- pomoc bibliotekarki, zostały zapoznane z zasadami korzystania z niej, oglądaniem bajek i innych książek. Dzieci i panie na pamiątkę otrzymały zakładki do książki.

            Następnie udaliśmy się do sali lekcyjnej, gdzie czekały na nas dzieci z klasy I g ze swoją wychowawczynią Anetą Koper. Uczniowie czytali nam po fragmencie treści bajki pt. "Dla małego nic trudnego".  Potem pierwszaki pokazały nam jak wygląda ich klasa i zaśpiewali piosenkę o mamie, przy akompaniamencie granym na skrzypcach przez nauczycielkę.

            Na koniec wszystkie dzieci zostały poczęstowane słodkościami, a przedszkolaki podziękowały swoim starszym kolegom i pełni wrażeń wróciły do przedszkola.

        • MAŁE I DUŻE PODRÓŻE PO LITERATURZE
          • MAŁE I DUŻE PODRÓŻE PO LITERATURZE

          • „Małe i duże podróże po literaturze" – w naszym przedszkolu odbywają się codziennie. Te podróże odsyłają dzieci w bajkowy, baśniowy świat podczas tzw. bajkowych kwadransów oraz realizacji różnych treści na podstawie wierszy czy opowiadań różnych autorów. Wiemy przecież że nie do przecenienia jest rola, jaką w wychowaniu i rozwoju człowieka i to już od najmłodszych lat, odgrywa kontakt z książką, rozwijając wrażliwość i wpływając na rozwój intelektualny młodego słuchacza i czytelnika. Rozumiejąc to i doceniając – w naszym przedszkolu umożliwia się dzieciom taki kontakt z książką. Zachęcamy dzieci do słuchania czytanych książek, rodziców do czytania dzieciom, bo jest to sposobem kształtowania u dzieci właściwego stosunku do książki jako źródła wiedzy. Dzieci mają też możliwość wypożyczania książek w przedszkolu przy współpracy z Biblioteką dla Dzieci.

            Nasze spotkania czytelnicze wynikają z potrzeby obcowania z książką, o czym wiemy my dorośli, jak również same dzieci. Czytamy i zapraszamy innych do czytania.

            W dniu 6.05.2016r zaproszenie do czytania dzieciom przyjął Pan Burmistrz Wojciech Żukowski. Odczytał przedszkolakom „Legendy o powstaniu państwa polskiego”. Wcześniej dzieci w ramach realizacji treści „Moja mała ojczyzna” poznawały legendy odnoszące się do naszej najbliższej okolicy. Wiedząc że legenda to taka opowieść, którą ludzie przekazywali sobie z pokolenia na pokolenie, często opowiada o tym, jak powstało jakieś państwo, albo miasto, dzieci z wielkim zaciekawieniem słuchały o niezwykłych przygodach bohaterów. Znakomite zaprezentowanie tekstu przez gościa spowodowało, iż dzieci z ogromną uwagą śledziły przebieg akcji w legendzie, by potem przekazać te treści własnymi słowami. Wprowadzona podczas czytania atmosfera tajemniczości, spowodowała iż dzieci słuchały jak zaczarowane.

            Była to dla nas wyjątkowa chwila z książką, a zarazem wielka lekcja przybliżająca legendarne opowieści o odległych czasach przekazywane od pokoleń.

            Dzieci z grupy IV podziękowały wyjątkowemu gościowi za ciekawe spotkanie tańcem, piosenką i promiennymi uśmiechami.

        • POWIATOWY KONKURS PLASTYCZNY
          • POWIATOWY KONKURS PLASTYCZNY

          • Dzieci z grupy IV wielokrotnie brały udział w konkursach o różnym charakterze. Najczęściej przystępujemy do konkursów plastycznych o tematyce bliskiej dzieciom na różnych szczeblach. Otrzymujemy dyplomy i podziękowania . Niezwykle bliską tematyką były Święta Wielkanocne w gronie rodziny. Prace plastyczne związane ze świętami są dla nich bardzo interesujące. Z wielką ochotą przystępują do ich wykonania ,to przecież milutkie kurczaczki ,zajączki ,baranki no i oczywiście wyczekiwane tradycyjne pisanki. W domu u każdego dziecka na stole świątecznym znalazł się stroik wykonany przez nich samych w przedszkolu. Niezwykle twórcze były zajęcia z wykorzystaniem różnorodnych materiałów i technik plastycznych w ramach przygotowań do Świąt Wielkanocnych jak i udziału w Powiatowym Konkursie Plastycznym :TRADYCJE WIELKANOCNE organizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Tomaszowie Lubelskim. Wspólnie z dziećmi zdecydowałyśmy się na udział w tym konkursie. Celem konkursu było promowanie osób utalentowanych w kierunkach plastycznych w odniesieniu do tradycji kulturowych i Świąt Wielkanocnych. My przecież jesteśmy zdolni i już wiele potrafimy. W ramach realizacji programu „Nie zgubić talentu” grupa IV bardzo aktywnie i poważnie podjęła się zadań i potraktowała swój udział w przygotowaniu wspólnej pracy całego zespołu tj. grupy. Piękne pisanki najpierw malowane farbą , później wykonane techniką de qupage ,przyklejenie różnych elementów dekoracyjnych, wiosenne gałązki bukszpanu i bazi sprawiły, że praca została oceniona bardzo wysoko. Ku naszej ogromnej radości w kategorii wiekowej; przedszkola -otrzymałyśmy II miejsce. Ocenie jury podlegała pomysłowość związana z wykonaniem pracy, ale przede wszystkim wkład pracy dzieci. Nasza praca była wyjątkowa i niepowtarzalna. Poświęcony czas ,wielki wysiłek, ale przede wszystkim zaangażowanie ze strony dzieci ,przyniósł ogromną satysfakcję no i oczywiście nagrodę i następny dyplom. Jako laureaci II miejsca otrzymaliśmy również gratulacje podczas uroczystości wręczenia nagród zorganizowanej w bibliotece.

        • REALIZACJA PROGRAMU "CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS"
          • REALIZACJA PROGRAMU "CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS"

          • Już po raz kolejny Przedszkole Samorządowe Nr 2 w Tomaszowie Lubelskim wzięło udział w programie edukacji antynikotynowej "Czyste powietrze wokół nas" we współpracy ze Stacją Sanitarno- Epidemiologiczną w Tomaszowie Lub . Głównym celem była rola środowiska w kształtowaniu postaw wobec palenia tytoniu, dlatego konieczne interdyscyplinarne działania zmierzające do kształtowania prawidłowych postaw zdrowotnych wśród dzieci. Nie ulega wątpliwości, że pierwszym środowiskiem wychowawczym i zdrowotnych jest rodzina, następnie instytucje wychowawcze takie jak przedszkole. Przekazując wzory zachowań także w odniesieniu do nałogu palenia, można kształtować postawy i zachowania z tym związane. W naszym przedszkolu odbył się cykl zajęć dotyczących szkodliwości dymu na życie człowieka. Dzieci podczas zajęć obserwowały źródła dymu w środowisku, określenie przyczyny wydobywania się tych dymów oraz lokalizowanie ich źródeł. Dzieci zostały uwrażliwione na szkodliwość dymu papierosowego, uświadomione skutków palenia papierosów, a także nauczone na radzenie sobie w sytuacjach , w których inni palą papierosy.

            Koordynator Z. Pasieczna