• WYCIECZKA NA CMENTARZ WOJENNY

• Wycieczka na Cmentarz Wojenny w Tomaszowie Lubelskim

W przedszkolu uczymy dzieci okazywania szacunku osobom, które od nas odeszły, pokazujemy także  jak ważne jest zachowanie o nich pamięci.

W dniach 6-7 XI 2017 r. tuż po Święcie Zmarłych dzieci z grupy V i VI wybrały się na wycieczkę na Cmentarz, aby zapalić znicze na opuszczonych grobach. Zaraz po śniadaniu w piękną listopadową pogodę dzieci wyruszyły na cmentarz.

Celem spaceru było oddanie hołdu żołnierzom, którzy zginęli w walce o wyzwolenie miasta z okupacji hitlerowskiej oraz zapalenie zniczy na ich grobach. Spacer alejkami cmentarza był dla dzieci ogromnym przeżyciem, szły skupione i bardzo zaciekawione. Doskonale wiedziały, jak należy zachować się w takim miejscu.

Wracając do przedszkola, zatrzymaliśmy się i odczytaliśmy tablice nagrobkowe na mogiłach żołnierzy, gdzie dzieci postawiły zapalone znicze. Po powrocie do przedszkola dzieci były trochę zmęczone, ale zadowolone z tej wycieczki. To była bardzo ważna lekcja wychowania rodzinnego, obywatelskiego i patriotycznego, która pozostanie dzieciom w pamięci.

• EKOLOGICZNE WARSZTATY NAUKOWE

•    W dniu 25 października 2017r. w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty naukowe dla dzieci 5-6 letnich prowadzone przez nauczyciela pod patronatem firmy ZOOM Centrum Edukacyjne Tomaszowie Lubelskim.

W czasie warsztatów omawiana była tematyka ekologii.

Podczas pierwszych zajęć „Oczyszczamy wodę” dzieci pogłębiały swoją wiedzę na temat ochrony środowiska oraz rozwijały umiejętności przeprowadzania prostego doświadczenia – jak wykonać filtr do wody? Poruszona również została tematyka znaczenia wody dla życia i zdrowia człowieka oraz przyrody, a także zwrócono uwagę na konieczność oszczędzania zasobów wodnych.

Druga część zajęć – „Ogród w słoiku”  polegała na poznaniu przez dzieci wiedzy na temat: co jest potrzebne roślinom do wzrostu. Podczas takich warsztatów poszczególne zespoły w grupach zasadziły w słoju swoją roślinę, a miejsce w którym je postawiono dzieci nazwały „ekologicznym parapetem”. Zadaniem dzieci po zajęciach będzie długoterminowa systematyczna obserwacja rozwoju tej rośliny  w zamkniętym słoju.

Powyższe warsztaty były dla przedszkolaków niezapomnianym przeżyciem, nie tylko bawiły, ale angażowały ich do działania i zarażały pasją do nauki.

Małgorzata Warzocha