Eksperyment z wodą może być niezwykłą zabawą
Powszechnie wiadomo, iż dzieci przedszkolne charakteryzuje naturalna ciekawość tego co je otacza. Najlepszym sposobem zaspokojenia naturalnej ciekawości dziecka są zabawy badawcze i eksperymenty o charakterze badawczym. I chociaż niektóre eksperymenty wydają się trudne, bo związane z dziedzinami, takimi jak fizyka lub chemia, to dają dziecku okazję do odkrywania i zgłębiania fascynującego świata przyrody i techniki. W grupie IV dużo rozmawiałyśmy na temat wody, jej obiegu w przyrodzie, potrzeby oszczędzania . „Co by było gdyby...– na świecie zabrakło wody.” pytanie dla naszych 6- latków wymagało głębokiego zastanawiania się, by w końcu wysnuć wniosek, że bez niej nie byłoby życia na ziemi.
Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały informacji o obiegu wody w przyrodzie. To przecież tak interesujące skąd się bierze woda na Ziemi. Jaka jest woda, czy woda ma kolor, czy woda ma smak, jaką wodę można pić, czy woda jest potrzebna i do czego, pozostało pytaniem do dzieci. Wspólne wnioski z rozmowy i przeprowadzonych doświadczeń dostarczyły dzieciom dużo wiedzy.
Zabawa „Co się rozpuści?” była dla dzieci niesamowicie ciekawa. Kolejna zabawa „Co pływa, a co tonie?” również wywołała u dzieci wiele emocji. Tym razem musiały odgadnąć, które przedmioty zatoną w wodzie, a które nie i dlaczego. Inną zabawą a zarazem doświadczeniem było wlewanie takiej samej ilości wody do naczyń o różnych kształtach „Gdzie jest więcej, a gdzie mniej”. Naczynia o różnej wysokości, szerokości w których znalazła się woda były nie lada zagadką. Dzieci oczywiście tak jak za każdym razem wysnuły prawdziwe wnioski.
W naszych eksperymentach wykorzystaliśmy też gorącą wodę. Wiemy doskonale, że dzieci same nie mogą podgrzewać wody. Sprawdziłyśmy w jakiej wodzie herbata i kawa rozpuści się szybciej. Potwierdziły się nasze przypuszczenia. Tak -w wodzie gorącej –przecież właśnie tak rodzice przygotowują te gorące napoje.
Te eksperymenty były niezwykle ciekawą nauką i zabawą.